Емануель Макрон оголосив “план енергетичної заощадливості’’
La Croix (AFP) 14/07/2022
Під час свого інтерв’ю 14 липня, голова держави визнав, що Франція та Європа повинні готуватися до повної зупинки постачання російського газу. З огляду на цю перспективу він має намір підготувати “план заощадження’’ з метою спонукати сім’ї, підприємства та адміністрації до зменшення споживання енергії. Для упередження загрози енергетичного дефіциту, пов’язаного з війною в Україні, голова держави почне цю підготову вже влітку.
“Ми маємо колективно сприйняти логіку заощадливості, ми маємо підготувати план для зменшення нашого споживання. — зазначив Емануель Макрон, — Ми намагатимемося колективно у вечірній час звертати увагу на непотрібне освітлення, ми складемо план заощадження для державних адміністрацій’’.
Е. Макрон запевнив, що Росія використовує газ як “військову зброю’’ та що Європа повинна підготуватись “до повної зупинки постачання російського газу’’. “Росія використовує енергоносії, так само як воно використовує продовольство — як військову зброю’’.
Плантю: Газ “не на всіх поверхах’’ (таблички на домах “Газ на всіх поверхах’’ з’являються у французьких містах в кінці ХІХ ст.).
Лівиця вже з головним болем виборів в Європарламент. П’єр Морер
(Pierre Maurer, “A gauche
déjà le casse-tête des
Européens’’ Le Parisien 12/08/2022)
Тільки-но закінчились парламентські вибори, лівиця вже думає про вибори в Європарламент … 2024. З огляду на цю перспективу цієї п’ятниці ексміністр соціаліст Стефан ля Фоль закликав соціалістів та екологів порвати з “радикалізмом’’ Нового народного, екологічного та соціального об’єднання (NUPES), “кермо’’ якого тримає Бунтівна Франція (БФ). “Це питання буде визначальним для багатьох в партії соціалістів, яка є і моєю’’ — запевнив він в статті в часописі Le Point.
Ґніт був запалений бунтівниками. Депутат БФ Мануель Бомпар, один з перемовників при створенні NUPES, нагадав в неділю ідею об’єднання лівиці на виборах в Європарламент. «Я гадаю, що має бути зафіксована ця мета. Існує очікування» ми не можемо повернутися кожний до свого закутка — заявив він у Le Figaro, аргументуючи тим, Що “90% наших голосувань в Європарламенті є спільними з соціалістами та екологами’’. Це ситуативне об’єднання дозволило б БФ капіталізувати “ефект NUPES’’ під час історично складних для руху Жан-Люка Меланшона виборів.
Ця пропозиція не викликала захоплення у цілої союзницької лівиці. По суті, Європа є найбільш складною темою в об’єднанні соціалістів, екологів, комуністів та бунтівників. NUPES дійшов згоди стосовно цього питання, декларуючи, що його члени “готові до порушення європейських правил’’. Але “з огляду на наші історії, ми говоримо про непокору для одних і про відхилення від правил у перехідний спосіб для інших’’ — записано в спільній програмі.
З боку соціалістів як і комуністів двері залишаються відкритими. “Відомі наші розбіжності з БФ та комуністами стосовно Європи» — пом’якшує тон П’єр Жуве, перемовник з боку соцпартії та її речник. З лівого краю партії депутат Жером Гуедж скоріш підтримує Бомпара. “Єдине пояснення для мене — соцпартія хоче позбутись Рафаеля Ґлюксмана, створюючи спільний список з БФ’’ — кепкує один добрий знавець Європейського парламенту. Євродепутат Рафаель Ґлюксман [син філософа Андре Ґлюксмана], виходець з ним заснованого маленького руху “Публічний простір’ (La place publique)’, що не підтримав кандидатуру соціалістів Анна Ідальго на президентських виборах, пройшов у Європейський парламент на чолі списку соціалістів в 2019.
Екологи — сюрприз останніх виборів в Європарламент, отримавши на чолі з Яніком Жадо 13,5 % голосів — дуже скептично налаштовані стосовно об’єднання на виборах до Європарламенту, де вони традиційно мали дуже добрі результати. Жул’єн Байу, шеф Зелених, висловив в пресі роздратування пропозицією бунтівників без попередньої консультації з ними. Він оцінив, крім того, таку дискусію як передчасну: “вибори до Європарламенту тільки через два роки. Зелені будуть обговорювати це питання в другій половині 2023…’’.
До цього часу дискусії мали б пожвавитись. Сандрін Русо [ліворадикальна феменістка-екологиня] вбачає в NUPES “довгочасну конструкцію з екологів та соціальних та народницьких ліворадикалів’’. Згідно з цією екофеменістки “на майбутніх виборах та на всіх наступних треба буде підтвердити надію, що народилась [приходу до влади ліворадикалів]’’.
Росіяни грають в хованки з Мариною ле Пен. Скована качка [найстарішій сатиричний французький часопис]
(“Les Russes font des cachotteries à Marine le
Pen’’ Le Canard Enchaîné, 17/08/2022)
В той час як голова депутатської фракції Національного об’єднання стверджувала 2 серпня, що санкції проти Росії “строго кажучи нічому не слугують “, статистична агенція Росстат опублікувала 12 серпня цифри, що свідчать про протилежне. Російський ВВП впав — згідно офіційній агенції, далекій від очорнення ситуації — на 4% у другому кварталі 2022, коли почали діяти західні санкції. Це супроводжувалось інфляцією, що сягнула 17% на рік і яка в травні спричинилась до падіння споживання на 10%.
Єдине, що треба носити як оберіг, так це карбованець. Його вартість зросла майже вдвічі з початку “спеціальної операції’’ та впровадженню санкцій. З простої причини: якщо Росія продовжує отримувати значну частину доходів від продажу нафти та газу, то її витрати за кордоном (високотехнологічна продукція, промислове обладнання, ліки, хімікати тощо) через санкції скорочуються як шагренева шкіра, що заважає нормальному функціонуванню економіки. Наприклад, російські комерційні літаки (які на три чверті західного виробництва) більш не можуть літати нормально за браком запчастин.
Свого роду бюлетень перемоги у формі довідки про смерть.
Хто такий абат Ґреґуар, цитований президентом Макроном? Елоді Моро
(Élodie Maurot, “Qui est l’abbé Grégoire, cité par le
président Macron ?’’ La Croix, 08/05/2022)
[текст подано зі скороченням]
Згадуючи роль Франції у світі, своїй інавгураційній промові 7 травня 2022 Емануель Макрон зацитував абата Ґрегуара (1750 -1831), приставши на його ідею, що “французька є універсальною мовою’’, бувши мовою, що об’єднує.
Це не вперше, коли президент Республіки цитує цього священника-революціонера, депутата Геральних штатів 1789, члена Установчих зборів та Конвенту, і надалі єпископа Луар-та-Шер, перепохованого у Пантеоні в 1989. 4 вересня 2020, в промові, виголошеній в Пантеоні з нагоди 150 річниці проголошення Республіки Леоном Ґамбетою, він нагадав як лінгвістичну, так і філософську та політичну спадщину цього церковного діяча. “ Наша мова кувала наше відношення до свободи та універсального: абат Ґрегуар, який спочиває тут, чи не казав він, що французька є “мовою свободи’’? — підкреслив президент Макрон.
Зовсім нова біографія, опублікована історикинею Француазою Гільдесгаймер, спеціалісткою зі Старого режиму, надає чудовий синтез шляху цієї революційної постаті першого порядку, спадщина якої, як і пам’ять про 1789, була об’єктом жвавих протистоянь та полеміки. Вона повертається саме до “культурного двобою’’, який абат розпочинає в 1790 в Установчих зборах, закликаючи до “універсалізації французької мови на національному рівні’’.
Депутат-священник відтак вважав, що незнання французької [у Франції] було обтяжливим фактором соціальних збуджень по селах та що “лінгвістична уніфікація буде сприяти проникненню нових ідей, що супроводжуватиметься кращою освітою французів’’. Абат Ґреґуар відновить цей двобій в 1794 у великій доповіді “стосовно необхідності та засобів знищення місцевих говірок та універсалізації вживання французької мови [у Франції]’’, пов’язуючи консолідацію революційного суспільства з розвитком французької мови. […]