Минулого тижня, 24 жовтня 2022 року, у парламенті відбулася довгоочікувана символічна подія: під час розгляду питання бюджету соціального страхування відбулося голосування вотуму недовіри уряду за ініціативи Нового народного, екологічного та соціального об’єднання (NUPES), до якого долучилось Національне об’єднання Марін Ле Пен. Хотіли вони того чи ні, але ліві та крайньоправі об’єднали свої голоси.
Деякі ліві лідери висловили своє обурення тим, що вони вважали «маневром» крайньоправих, але в кулуарах асамблеї подейкували, що в останній момент Бунтівна Франція, найбільш чисельна складова NUPES, виправила текст вотуму недовіри, щоб зробити його більш прийнятним для крайньоправих.
Зі свого боку, республіканці, голосів яких разом було б достатньо для відставки уряду, відмовилися приєднатися до об’єднаної таким чином опозиції, ставши відтак володарями «золотої акції».
Минулого тижня також відбулася зустріч президента Макрона та канцлера Шольца, яка засвідчила дисфункціонування франко-німецького тандему, де до цього часу на Францію покладалися «королівські» функції (дипломатія, військові справи), а на Німеччину – функції «оплати по векселям» (за висловом одного французького оглядача).
З радикальною зміною напрямку зовнішньої політики Німеччини в останні місяці (що було підтверджено промовою президента Штайнмаєра 28-10-2022 після його візиту в Україну), Німеччина, на думку французьких оглядачів, почала позиціювати себе як Mitteleuropa, наближаючись до країн Балтії та північноєвропейських країн та віддаляючись від Франції.
Знаний історик ідей Мішель Вінок (1937 р.н. fr.wikipedia.org/wiki/Michel_Winock) надає діагноз сучасного стану французького суспільства, зокрема в його стосунках з власною демократією.